Под названието Титанит (Лигурит) или Лигурий вероятно трябва да разбираме Линкурий (рисовия камък). Днес той ни е известен като титанит, който обаче често се бърка с някои други скъпоценни камъни. Цветът му варира от жълто-кафяво до зелено. От химическа гледна точка титанитът е калциево-титанов силикат.
Титанит/Лигурит/Линкурий е познат и като жълт
карнеол.
При болки в стомаха
Ако човек има силни болки в стомаха, да сложи
рисов камък за близо час във вино, бира или вода и после да го извади. По този начин течността се изпълва със силите му и самата тя придобива сила. Това се прави в продължение на петнайсет дни. Дай на болния да пие по малко от течността, но не на гладен стомах, а след като е закусил малко - тогава стомахът му няма да познава нито треска, нито болест (освен смъртоносна), които да могат да попречат на разхлабването и прочистването му, а самият болен ще оздравее, стига да не е вече на ръба на смъртта. От това средство обаче не бива да се пие при друг случай, освен при болки в стомаха - никой не би го преживял, защото е толкова силно, че ще засегне сърцето му и ще го разцепи и разкъса.
При проблеми с уринирането
Който се затруднява при уринирането, така че да не може да го върши, да държи рисов камък в продължение на един ден в краве или овче мляко, а може и в мляко от коза, на втория ден да го извади, да стопли млякото докато кипне и да пие от него. Така да прави пет дни подред и ще може да се освободи от урината, която се е насъбрала в него.
Титанит е познат още като Рисов камък, и е топъл. Той се получава от урината на риса, но не от всякаква, а само от определен вид. Защото рисът не е разпуснато, страстно, нечисто животно, той има уравновесен и сдържан характер. Силата му е толкова голяма, че прониква дори в камъните. Затова и погледът му е остър. Той трудно изгубва зрението си. Този камък не винаги се получава от урината му, а само, когато слънцето пече много силно, а въздухът е мек и добре темпериран. Тогава животното се радва на топлото чисто слънце и на приятния, хубав въздух. Когато в такова време му се прииска да уринира, то изкопава с крака си дупка в земята и излива урината си в нея. Така се образува рисовият камък, който расте там под въздействието на слънчевия пек. Под влиянието на чистото слънце и мекия въздух, които се докосват до животното или проникват в него, а също и под въздействието на ведрото му настроение и голямата му сила урината му е топла. Когато той я отделя, тя се сгъстява и вътре в земята образува този камък, който е по-мек от други камъни.